Stosowane leki mają tylko działanie objawowe, nie likwidujące przyczyny choroby - zakażenia wirusowego.
- W przypadku bólu lub gorączki zażywać należy preparaty kwasu acetylosalicylowego (aspiryna).
Jeśli jednak chory kiedykolwiek cierpiał na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia, bardziej odpowiednim lekiem będzie paracetamol.
- W przypadku objawów nieżytowych (obrzęk śluzówki, wyciek z nosa) można zastosować środki obkurczające w postaci kropli lub aerozolu. Leki te nie powinny być jednak podawane dłużej niż przez 5-6 dni. Po dłuższym czasie może bowiem dojść do uszkodzenia nabłonka i wtórnego rozkurczu naczyń krwionośnych błony śluzowej, a w efekcie - do tzw. nieżytu polekowego, znacznie trudniejszego do wyleczenia.
- Należy pić duże ilości płynów. Łatwiej wtedy opróżnić zapchany nos czy odkrztusić zalegającą w oskrzelach wydzielinę.
- W przypadku dokuczliwego kaszlu pomocne bywa czasem zastosowanie środków wykrztuśnych, choćby takich jak syropy: Bronchicum (możemy również stosować eliksir, pastylki i krople), Pini, Flegamina, Vick. W łagodzeniu kataru skuteczna jest witamina C.
Krótkotrwałe przyjmowanie 0,5-1g dziennie witaminy C może skrócić i złagodzić przebieg przeziębienia, ale nie uchroni nas przed zachorowaniem. Pamiętaj jednak, że witamina C przyjmowana w zbyt dużych ilościach może powodować kamicę dróg moczowych oraz biegunkę.
Ponieważ antybiotyki nie mają działania przeciwwirusowego, nie podaje się ich w niepowikłanej infekcji górnych dróg oddechowych. Są jednak niezbędne, gdy dołączy się zakażenie bakteryjne.
Leki stosowane w przeziębieniu łagodzą jedynie objawy, nie są bowiem w stanie skrócić czasu trwania choroby.
Krople do nosa zmniejszają uczucie zatkania nosa i znacznie łagodzą wodnisty katar. Nie należy ich jednak zażywać dłużej niż przez dwa dni, gdyż po tym czasie mogą uszkadzać śluzówkę nosa.
Popularne leki do stosowania w przeziębieniu są zwykle złożone z paracetamolu, witaminy C oraz środka zmniejszającego uczucie zatkania nosa, mogą też zawierać dodatek leku przeciwkaszlowego. Nie należy łączyć tych leków z innymi preparatami paracetamolu lub innymi kroplami do nosa.
Preparaty do ssania lub płukania jamy ustnej mają łagodne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne; ich stosowanie może złagodzić ból gardła.
Na bolące gardło łagodząco działają środki natłuszczające jego śluzówkę, takie jak mleko z masłem i z miodem, witamina A i E w kapsułkach (koniecznie trzeba je rozgryźć). W przypadku kaszlu można zastosować łagodne środki wykrztuśne: syrop tymiankowy, prawoślazowy lub syrop z cebuli.
|